Korpus Ochrony Pogranicza

https://kop.ipn.gov.pl/kop/multimed/materialy-audio/relacje-i-wspomnienia/8572,Mikolaj-Malkut.html
28.03.2024, 12:03

Mikołaj Malkut

"Okruchy pamięci. Wspomnienia i relacje byłych żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza"

Wydawca: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn 2015

Lektor: Krzysztof Magierski

Mastering: GMIK Studio Grzegorz Herliczek

 

Mikołaj Malkut, ur. 17.04.1919 r. Kaczanówka, s. Michała i Marii z d. Warzybok, we wrześniu 1939 r. baon KOP „Skałat”

Wspomnienia

Urodziłem się 17.04.1919 r. w Kaczanówce woj. Tarnopol, pow. Skałat. Po ukończeniu szkoły powszechnej (7 kl.) w roku 1935 wstąpiłem na ochotnika do K.O.P. „Skałat” batalion 12 do orkiestry, gdzie służyłem do 17 września 1939 r. i tego dnia cały batalion wyruszył z koszar w kierunku południowym. Odeszliśmy przeszło 30 km od Skałatu i tam zostaliśmy okrążeni przez armię Sowiecką. Dowódca batalionu wydał rozkaz: wydać suchy prowiant, broń niszczyć, w rzekach, stawach potopić i każdy żołnierz ma się bronić na własną rękę aby się nie dostać do niewoli sowieckiej. Ja po paru dniach wróciłem do domu. Byliśmy już pod okupacją sowiecką.

W roku 1941 po napaści Hitlera na ZSSR byłem jeszcze w domu. W kwietniu 1942 r. zostałem wywieziony przez Niemców do Niemiec na przymusowe roboty. W maju 1945 r. wróciłem do Polski, gdzie ponownie wstąpiłem do Polskiej Armii do Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie służyłem do 28 października 1953 r. We wrześniu tegoż roku wyszedł rozkaz Marszałka Rokosowkiego, pozwalniać: oficerów, podoficerów bez żadnej odprawy do cywila, oraz akowców, andersowców, policję, którzy służyli zawodowo przed wojną 39 r., a między innymi i mnie. Od października 1953 r. pracowałem jako instruktor muzyczny w Gr. Komendzie „Służba Polsce”, a w roku 1957 zostałem ponownie powołany do służby wojskowej gdzie służyłem do roku 1967. Obecnie jestem na emeryturze w stopniu st. sierżanta. W Warszawie mieszkałem do 1989 r. ale ze względów rodzinnych zmuszony byłem się przenieść bliżej Rodziny, ponieważ w Warszawie nie mam nikogo.

Dowódcy 12 batalionu KOP „Skałat”

Ppłk Pietrzak – maj. Jachimowski – dow. komp. obw. kpt. Mrozek (imion nie pamiętam). Kapelmistrz ork. kpt. Antoni Szał – szef ork. sierż. Jerzy Ochocin, ref. ośw. por. rezerwy Aleksander Mac.

Kończę swój życiorys oraz krótki przebieg w wojsku i pozostaję

Z poważaniem

/ – / Mikołaj Malkut

Czeladź dnia 22 lutego 1993 r.

Opcje strony