"Żywy Mur"

Zespół "Szaniec", Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Chór Akademicki UMCS

„Żywy mur” to przede wszystkim ukłon w stronę funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy w obliczu kryzysu migracyjnego i uchodźczego strzegli granic naszego państwa. Jest to również swoisty powrót do przeszłości. W piosence mocno zaznaczone są odniesienia do historii polskich formacji granicznych, teraźniejszość przeplata się z historią.Inspiracją do powstania tekstu była historyczna odezwa ks. Biskupa Władysława Bandurskiego do żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w siódmą rocznicę powołania KOP w 1931 roku. Biskup użył w niej w stosunku do żołnierzy określenia „żywy mur”. Odezwa miała na celu wyrażenie uznania za codzienną nieprzerwaną służbę na granicy. Murem tym wówczas byli żołnierze KOP, dziś są nimi funkcjonariusze Straży Granicznej oraz wspierające ich służby: (…) I dlatego dumą i chwałą jesteście Polski! Tak trwać musicie zawsze – wiecznie – do końca! (…)

Teledysk, w nawiązaniu do odezwy Biskupa Bandurskiego, ma podnosić morale i inspirować współczesnych obrońców granic. Przeznaczeniem tekstu jest ukazanie najważniejszego obowiązku naszych funkcjonariuszy: obrony Ojczyzny,  a tekże gotowości do poświecenia w imię wyższych wartości takich jak honor i tradycja. Uosobieniem pokreślonych w tekście wartości są ukazani w teledysku funkcjonariusze SG, policji i żołnierze Sił Zbrojnych RP, którzy codziennie, z pełnym zaangażowaniem, pełnią służbę na rzecz bezpieczeństwa Polski i jej obywateli.

Projekt „Żywy mur” powstał we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Lubelskim Oddziałem Telewizji Polskiej oraz Filharmonią Lubelską. Utwór, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod kierownictwem ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, wykonuje Norbert „Smoła” Smoliński, Zespół „Szaniec” oraz Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej w Lublinie, tekst: Norbert "Smoła" Smoliński, muzyka: Norbert "Smoła" Smoliński i Łukasz Bożek.

Opcje strony

do góry